Kenttä on alkanut talvehtimaan erinomaisesti…
Kenttä on alkanut talvehtimaan erinomaisesti
Kentän lähes kaikki syystyöt alkaa olemaan tehty. Torjunta-aineruiskutukset ovat ajoittuneet täydellisesti ja näin mitään talvituhoja ei ole päässyt tulemaan. Tämä vuonna tulemme ruiskuttamaan greenien, lyöntipaikkojen ja rangen lyöntikannen lisäksi myös väylät.
Valitettavasti hiekkavaunumme hajosi juuri ennen viimeisiä hiekoituksia, joten jatkamme väylien hiekoituksia heti ensi kauden alussa.
Greenit, lyöntipaikat sekä rangen lyöntikansi on holkitettu. Tänä kautena emme holkita väyliä, koska väyliltä nousee syksyllä vain savea ylös. Tämä vaikeuttaa niille tehtäviä kevättöitä. Tulemme viiltämään vain väylät, jotta vesi pääsisi paremmin maaperään.
Puiden alaoksia on koko kenttäalueelta poistettu/karsittu. Samalla väylät ovat vapaina puiden lehdistä.
Väylien 10., 11. ja 17. punaiset lyöntipaikat ovat korjattu/isonnettu. Lyöntipaikoille on asennettu siirtonurmet, joten ne saadaan käyttöön heti ensi kauden alusta. Näiden lyöntipaikkojen kulkuväylät viimeistellään vielä alkutalvesta tai heti ensi kauden alussa.
Bunkkereiden reunat viimeistellään heti ensi kauden alussa ja samalla pehmennetään bunkkerihiekat, joista tänä kautena(-kin) on tullut negatiivista palautetta. Bunkkereidemme salaojat ovat puutteelliset ja tästä syystä ne kovettuvat nopeasti.
Väylien hiekoitusta tullaan jatkamaan myös kaudella 2018. Olemme budjetoineet saman määrän hiekkaa väylille kuin kaudelle 2017. (5-6 kasettikuormaa eli 200-240 tn). Ensi kaudellakin jatkamme väylille kasvusäätimen käyttöä. Uskomme, että sen tämän vuoden käyttö näkyy väylien kevätkunnossa kaudella 2018.
Kasvusäätimellä saamme tiheämmät nurmipeitteet ja paremmat juuret. Kasvusäädintä käytetään myös greeneillä ja lyöntipaikoilla.
Hyvältä siis näyttää!